poniedziałek, 29 czerwca 2015

Szacunek

Wartość czyli inaczej szacunek do siebie i innych.

Każdy z nas doświadczył w życiu sytuacji, gdzie osiągnął czegoś na prawdę wielkiego, a i tak nie potrafił się z tego cieszyć. Sama na swoim koncie mam kilka sukcesów, artystycznych czy też tych w relacji z innymi osobami. Jeśli czujemy, że przez osiągnięcia musimy cały czas udowadniać swoją wartość, szacunek do siebie jest nadszarpnięty. 
Szacunek do samego siebie jest wrodzoną wartością,nad którą powinniśmy pracować cały czas, jeśli natomiast ktoś wychowywał się w otoczeniu gdzie szacunek jest doceniany, powinniśmy nad tym pracować.
W sposób naturalny każdy pragnie mieć szacunek do samego siebie. 
Niezależnie od tego jak wygląda nasze życie, jaka jest nasza sytuacja w rodzinie, warto się zatrzymać i odzyskać szacunek do samego siebie. 

Szacunku do innych uczymy się czując, że jesteśmy szanowani.

Mechanizm ten działa na zasadzie wzajemności: szacunek do innych rodzi sie wtedy gdy odczujemy, że jesteśmy szanowani przez innych. W związku, który oparty jest na szacunku, każda osoba otwarta jest na oddziaływanie drugiej osoby. 

Jednak nie każdego powinniśmy szanować..
Są ludzie, którzy swoim zachowaniem nie zasługują na szacunek. Poniżają innych, żerują na innych czy też w najgorszych wypadkach, biją.
Czy powinniśmy obdarzać życzliwością tych, którzy wyrządzają krzywdę osobą, które są nie winne? 
Szacunku do takich ludzi mieć nie powinniśmy. 

Follow by Email